Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області

  





Тітова Інна Федорівна

                              Українська мова        2 клас

Тема: Мова і мовлення. Усне і писемне мовлення. Мова як засіб спілкування.

 Мета: дати учням уявлення про мову як найважливіший засіб спілкування між людьми, про усне й писемне мовлення; розкрити деякі способи передачі інформації знаками; учити розрізняти найпростіші мовні і немовні знаки; закріплювати каліграфічні навички письма; ознайомити учнів з процесом розвитку мови, її знаковою природою; збагачувати словниковий запас; розвивати життєві компетентності учнів; виховувати любов і шану до свого народу, рідної мови.

 

Обладнання: картки зі словами, зображення різних дорожніж та інформаційних знаків, предметні малюнки, картки із назвами зупино, картки для індивідуальної роботи;,

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

На початку хочу

Побажати вам цікавого уроку,

Щоб було всім легко працювати,

Щоб вам хотілося відповідати.

Хай допомагає вміння міркувати

І високих результатів досягати.

 

II.  Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, меми і завдання уроку.

Ми починаємо вивчати нову тему» Мова й мовлення»

                        Тема ця хоч не проста, та для нас цікава,

                         Будуть в ній нові слова. Буде і забава.

                         І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,

                        Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.

 

1.     Розвиток усного мовлення. Робота в парі

— Запитайте в сусіда по парті, як він провів вихідні дні?

— Розкажіть, що цікавого відбулося під час вашого відпочинку.

— Отже, за допомогою чого ви передавали свої думки і враження від проведеного відпочинку?

 

— Правильно, за допомогою мови. Адже мова — одне з чудес, за допомогою якого люди передають найтонші відтінки думок і почуттів. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Український народ має милозвучну, солов'їну, рідну українську мову. Вона має статут державної і є обов'язковою для вивчення. Адже кожна людина, яка проживає в Україні, повинна вміти розмовляти і добре знати державну мову. Але чи завжди існувала мова?

-Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, коли з'явилася мова й навіщо людям взагалі потрібно було її придумувати.А допоможе нам у цьому машина часу. Вона дає змогу побувати в далекому минулому, сьогоденні й зазирнути в майбутнє. Всі ви пасажири. Тож вирушаймо в подорож.

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Робота над віршем

                          Мов багато є на світі-

                          Всі вони, неначе квіти.

                          Кожна кітка запашна,

                          Якщо сонце п'є сповна.

                          І народи процвітають,

                          Коли квіти ці плекають.

  • Із чим автор вірша порівнює мову?
  • А коли квіти дарують людям радість?

Так і мова. Вона живе, розвивається, процвітає, якщо її не забувають. А люблять і шанують .Адже мова- одне з див, за допомогою якого люди передають найтонші відтінки думок і почуттів. Вона віддзеркалює душу народу. Його історію.

                                    Зупинка « Минуле»

Мозкова атака

  • А чи завжди існувала мова? ( прогнозування учнів)

Щоб зрозуміти, як виникла мова, нам потрібно повернутися на кілька тисяч років назад. Коли на планеті жили перші люди – наші предки.

2.Робота з підручником

   Вправа « Інтерв'ю»

  • Навіщо людям стала потрібна мова?
  • Що виникла раніше - усне чи писемне мовлення?

«Хвилинка-цікавинка»

—  Було це дуже давно. Люди жили в печерах. Але спочатку в печерах жили ведмеді. Пройшло багато років і люди виселили ведмедів з печер і оселилися в них самі. Побачили люди на стінах своїх нових осель якісь таємничі знаки. Як виявилося, нічого таємничого в цих знаках не було. Це були подряпини, які залишили ведмеді, коли гострили свої кігті об стіни печер. Люди зрозуміли, що на рівній поверхні можна надряпати якесь зображення. З того часу і почала виникати на планеті писемність.

-Розгляньте малюнок (с.8 вправа2).Так колись писали люди на скелях, у печерах, на глиняних дощечках. Як ви гадаєте. Чому давні люди застосовували такі малюнки?

-Які зображення вам зрозумілі?

Висновок. Письмом- малюнком неможливо розповісти про все. Труднощі виникли тоді, коли потрібно було передати на письмі дію, почуття. Виникла потреба в буквах. Щоправда, спершу вони були дещо незвичайними, оскільки кожній букві відповідав певний предмет. Тобто, це були букви- малюнки. Наприклад, намальований сокіл-буква с, мавпа- м. Але таке письмо було незручним. Із часом писарі почали замінювати найскладніші малюнки знаками, тобто використовували щось на зразок букв.

                                     Зупинка « Сьогодення»

3.Гра « Назви і поясни»

( Можна продемонструвати різні знаки: дорожні, інформаційні тощо)учні пояснюють їх значення.

 4. Каліграфічна хвилинка

До наших днів дійшли висічені на камені зображення, знаки давніх людей. А ми вже знаємо літери, вміємо їх писати, тож потренуємося.

— Запишіть прислів'я. Поясніть його значення.

Пише, як курка лапою.

— А чи вміє писати справжня курка?

  5. Робота за підручником (с. 8)

— Прочитайте виразно текст. Між ким відбувається розмова?

— Чи вміють тварини насправді розмовляти між собою так, як люди?

— Як же спілкуються між собою тварини?

— Про це ми дізнаємося, коли виконаємо наступну вправу.

     Вправа 2

— Які сигнали подають тварини під час спілкування?

— Спишіть перший абзац, уставляючи пропущені букви.

— Підкресліть прийменники.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова рятуйся.

«Хвилинка-цікавинка»

— Небезпідставним є твердження, що ми живемо у світі знаків. Дзвінок будильника вранці — сигнал того, що час прокидатися. Червоне світло світлофора — знак заборони переходити вулицю, зелений — знак дозволу. Дорогою до школи ви зустрічаєте друга, кивком голови вітаєтеся з ним чи тиснете йому руку — це знак поваги, прихильного ставлення до нього. У їдальні ви розплачуєтеся грошовими знаками. А якщо додати до цього різні вивіски на громадських чи торговельних закладах, стрілки, що вказують на рух чи місцезнаходження чогось, різні схеми і графіки, з якими кожного дня доводиться стикатися, то все це засвідчує велику роль різних знакових систем у нашому повсякденному житті.

 6.Руханка

 7. Гра «Іноземець»

—  Спілкуватися можна за допомогою жестів, міміки обличчя. Уявіть, що ви потрапили до іншої країни. Вас не розуміють, тому що ви не розмовляєте мовою цієї країни.

Спробуйте запитати за допомогою жестів, міміки: «Котра година?», «Як пройти до готелю, на море?..».

— Отже, пантоміміка — важливий інформаційний спосіб спілкування.

                              Зупинка» Майбутнє»       

8. Гра «Синтез думок»

9.  Гра «Розсипанка»

10. Гра «Маски»

Діти працюють у парах, кожному учаснику пропонується: зобразити за допомогою міміки горе, біль, радість.

Інший учасник повинен визначити, що означає вираз обличчя співрозмовника. Потім діти міняються ролями.

11.Склади прислів'я

-А зараз ви використаєте усне мовлення і складете прислів'я із поданих слів

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

-Розкажіть, що ви запам'ятали на сьогоднішньому уроці, мандруючи машиною часу?

— Що спонукало людей до створення мови?

— А для чого нам потрібна мова?

Щоб розумними й мудрими стати,                                             

Треба рідну мову знати.

 

 

Інтегрований урок з математики і природознавства

 

Тема: Повторення  додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Розв’язання задач. Цінність комах для людей.

Мета: закріплювати вміння додавати і віднімати двоцифрові   числа без переходу через десяток, вміння розв’язувати та складати задачі; повторити одиницю місткості -літр; розвивати логічне мислення, увагу і спостережливість, формувати товариські стосунки між дітьми, розуміння важливості взаємодопомоги. Виховувати наполегливість, старанність у роботі.

Обладнання: малюночки веселих бджілок, геометричні фігури, краплиночки меду, презентація для інтерактивної дошки із завданнями

Зміст уроку.

І. Організаційний момент.

Метод «Мікрофон» «Закінчи речення»

- Починається урок…(математики)

- На уроці сидітиму…(тихо)

- Буду слухати…(вчителя, своїх товаришів)

- Уважно …(рахуватиму)

- Старанно…(розв’яжу задачу)

( У дітей на партах лежать краплинки меду, цеглинки)

-У нас сьогодні незвичайний урок, протягом якого ми поєднаємо наші знання з природознавства і математики.                                                                               -Розпочати його я хочу із прислів’я. Але спочатку його треба скласти з цеглинок на дошці.                                                                                                        «Бджола мала,  і та працює».

  • Як ви розумієте це прислів’я?( відповіді дітей).

-У народі дуже часто людину, котра старанно працює, порівнюють із бджолою. Здавалося б, чому, адже людина й комаха не дуже схожі? Та якщо замислитись про життя бджоли, все стає зрозумілим. Тільки-но народившись і трішки набравшись сили, ця комашина починає працювати й робить це до кінця життя: щодня вона налітує до десятка кілометрів у пошуках нектару, потім перетворює його на мед, а водночас дбає про нові покоління бджілок. Люди дуже поважають цих трудівниць, та не тільки за смачний результат їхньої праці, запашний мед, а й за сам спосіб життя. Змалечку нас привчають до праці й поваги до праці інших.)

-Ми теж, як бджілки любимо працювати і будемо сьогодні працювати, як бджілки. На уроці ми  будемо розв’язувати приклади на додавання і віднімання без переходу через десяток, розв’язувати задачі на 2 дії, працювати з геометричним матеріалом. А допомагати нам будуть веселі бджілки, які приготували свої завдання. Свою роботу ви зможете оцінити самі в кінці уроку. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати бджілку. (А допомагати мені будуть помічники в кожній групі). Наш клас  поділяється на три групи ( три вулика). І в кінці уроку ми дізнаємося, яка група зібрала більше бджілок. На ваших столах лежать краплинки меду. Напишіть на зворотній стороні, яким би ви хотіли його бачити? Слайд1

ІІ Основна частина уроку.

1.Завдання від першої бджілки. Бджілки знають, що ви дуже любите працювати з цеглинками, тому і приготували вам завдання.                       

(Усний рахунок з цеглинками).

2.Хвилинка каліграфії

 Слайд 2  

Завдання від другої бджілки

  • Якого числа не вистачає? (8)
  • Цифру «8» ми сьогодні будемо писати.
  • 1) написати цифру «8» цілий рядочок;
  • 2) утворити і записати двоцифрові числа, щоб «8» означало кількість одиниць у числі: 18, 28, 38, 48, 58, 68, 78, 88, 98.
  • Цікаві факти від дітей.
  • Мед дуже корисний для людини. Особливо гречаний мед. Він має темно коричневий колір. А 1 бджілці, щоб назбирали 500 грамів меду , треба облітати 10 мільйонів квіточок. Ось такі вони трудівниці.

3. Завдання на уважність

Слайд 3

4.Порівняння чисел

Слайд4

5. Розв'зання прикладів

Наступна бджілка хоче, щоб ми попрацювали у групах. Розв’язати  кожній команді приклади.

Б-21  Д-69                             М-43     О-41                   К-69     В-42     

О-100   Л-23                        К-39       А-70                   І-83        А-54

А-32  Л-22                               Х-23                                     Т-60

 

 

45-24=                                     25+14=                           52+17=

55+14=                                    62-21=                             88-46=

86-63=                                     78-35=                             95-12=

71+29=                                    52+18=                           22+38=

68-46=                                     85-62=                            24+45=

47-15=                                     49+21=                           68-18=

 

4.Цікавинка про бджілок. (Ролик)

Бесіда: - Яку геометричну фігуру вибрали бджоли? Скільки кутів, сторін. Які ще фігури ви знаєте?

5.  Розв'язання задач.

 Наступне завдання від бджілок.

Задача №1

З однієї липи бджоли зібрали 40 кг меду, а з другої на 8 кг більше. Скільки кілограм меду зібрали бджоли з другої липи?(48кг)                                                                         Задача№ 2

Пасічник накачав з 1 –го вулика 50 кг гречаного меду. А з другого вулика на 10 кг менше. Скільки кг меду накачав пасічник з 2 вулика?

(40 кг)                                                                                                                                      Задача №3

З акації бджілки наносили 30 кг меду, а квіткового меду на 20 кг менше.

Скільки квіткового меду наносили бджілки?  (10 кг)

 

Бджілки живуть сім’ями. Сім’я їх називається роєм. 1 бджолина сім’я може мати від 80 – 10000  бджіл. Складається бджолина сім’я із робочих бджіл, трутнів і головної бджоли – матки.

 

6. Руханка

7. Робота над задачею.

В магазин привезли 69 кг меду. Продали  12 кг  липового меду і 16 кг гречаного меду. Скільки меду залишилося.

1 спосіб

12 + 16= 28 кг.- продали.

69- 28=41 кг залишилося.

2 спосіб

69-12= 57 кг

57-16=41 кг.

8.Завдання від бджілки . Місткість. Літр

 Слайд5

9.Робота з геометричним матеріалом. Завдання від  бджілки.

На партах у вас є конверти з геометричними фігурами. Давайте побудуємо вулик з цих фігур.

 

Цікавинка про бджілок.

Пам'ятник «Бджілці-трудівниці» — встановлено 24 жовтня 2010 року. Його особливість полягає в тому, що це другий в Україні та Європі пам'ятник бджолі-трудівниці. Монумент висотою близько 2,5 м зроблений із бронзи й має вигляд медових стільників, на яких сидить бджола. На постаменті є напис «Бджілці-трудівниці».

Слайд 6                                                                                                                                                 ІІІ. Підсумок уроку.

  • Підніміть будь ласка свої краплиночки меду. Порахуйте їх.
  •  Які бджілки  наносили більше меду в свій вулик?.( Погладили себе по голівці)
  • Діти, що сподобалося вам на уроці.?
  • Що було цікавого.
  • Про що нове ви дізналися.?

А тепер подивіться на ваші очікування. Чи здійснилися вони?

Підніміть, будь ласку, цеглинку з відповідним кольором, чи сподобався вам урок.

 

Ви добре попрацювали. Дякую вам за роботу!

 

 

 

Урок української мови 2 клас

Тема .Апостроф. Звуко-буквений аналіз слів. Складання і записування речень.

Мета: розширити та уточнити знання учнів про апостроф, засвоїти нові правила вживання апострофа; удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; розвивати уміння звуко-букво-складового аналізу слів, усне та писемне мовлення учнів; сприяти вихованню активності, уважності.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: казковий герой Апостроф (малюнок), індивідуальні картки для звуко-буквеного аналізу слів, м’яч, подарунки-лелеки, фонограма, пісня «Лелеки».

Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

То ж і ми часу не гаймо,

працювати починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1) Мозковий штурм.

Я буду задавати вам питання, а ви повинні відповідати тільки повними відповідями, не одним словом. А я за правильну відповідь буду давати вам маленьких лелеченят. В кінці уроку ми порахуємо, у кого скільки. Чому саме лелеченят, дізнаєтесь пізніше.

- В якій країні ми живемо? (Ми живемо…)

- Яка мова є рідною нашого краю? (Наша мова…)

- Яка найменша одиниця мови?

- Які бувають звуки?

-  Як вони позначаються на письмі?

- Коли літери я, ю, є, ї позначають два звуки?

2)Малюнковий диктант

- Якір, люди, єнот, їжак, маяк, поїзд.

Серед слів, які записали, є одне зайве. Знайдіть його і поясніть, чому воно зайве. Підкресліть олівцем під лінійку це слово.

3) Звуковий аналіз слів.

- Давайте згадаємо, як робиться звуковий аналіз слова. Допоможуть вам картки на парті.

Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк)

 ***

Ми цукрові, ми кормові,

Є брати у нас столові.

Учні всі у вашій школі

Виривали нас у полі.

Ми зростали там рядками,

Люди звуть нас ...( Буряки) А один буде… буряк         -о=о–   5 б., 5 зв. 2склади

-Що заважає рости корисним рослинам на городі? (Бур’ян) –о–=о–  5 букв 6зв.

  ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

1.Повідомлення теми та мети уроку.

-Сьогодні ми навчимося читати і писати слова, в яких літери я, ю, є, ї позначають два звуки після твердих приголосних, тобто слова з апострофом. Таких слів в українській мові багато. Без них вона б не була такою красивою. Вивчимо правил про вживання апострофа.

То ж будьте уважними.

  2.Емоційна хвилинка.

         Казка про апостроф.

Апостроф в Алфавіті жив,

Із буквами завжди дружив,

Аж поки якось буква Я

Сказала: «Геть від нас!

Бо Алфавіт - це букв сім'я,

Нас 33 якраз!

А ти не буква, просто знак,

Ти нам чужий, не рідний, знай!»

 

Почув Апостроф ці слова –

Аж закрутилась голова.

Ніколи ще таких образ

Не чув він у житті.

Заплакав він, схопився враз –

І ось уже в путі.

Залишив місто Алфавіт.

«Піду, побачу білий світ».

 

Та що тут сталося! Хоч плач:

У малюків зник раптом м'яч.

Саме подвір'я зникло теж,

І м'ята, й бур'янець.

І на вечерю щось не те:

Без м'яса холодець!

А курка?! Бідолашний птах:

Немає пір'я! Просто жах!

 

Усі годинники стоять:

Дев'ятка зникла й цифра п'ять!

Із гаю зникли солов'ї,

А ще - реп'ях і в'яз.

В'юнів неначе хтось поїв,

Хлоп'ята зникли враз.

А у дівчат рум'янець зник...

Так жити Алфавіт не звик!

 

Усі кричать на букву Я:

«Тепер ми зовсім не сім'я!»

«Апостроф треба привести. –

Сказала буква М, -

Нам треба всім шукати йти,

Щоб не було проблем».

На пошуки гуртом пішли

І через день таки знайшли!

 

Усі зраділи, обнялись.

За руки міцно узялись:

І букви С, і І, і М,

Апостроф, буква Я.

І заспівали солов'ї,

Бо знов була сім'я!

У курки пір'я відросло.

Всім дуже весело було!

  • Про кого ви прослухали казка?(Апостроф)
  • Хто був уважним . Які слова зустрічалися з апострофом?

(сім'я, м'яч, подвір'я, м'ята,  бур'янець ,м'яса, пір'я, дев'ятка, п’ять, солов'ї, реп'ях, в'яз, в'юни, хлоп'ята, рум'янець)

3.Робота за підручником (с. 57)

Розгорніть підручники, знайдіть вправу 1 і прочитайте, що про себе говорить  Апостроф.

Читання учнями мовчки.

Читання хором.

  • Запишіть слово апостроф, вимовте останній звук,  підкресліть букву, назвіть її.

Але Апостроф, діти, до сих пір ображається , тому пишеться окремо від літер, не поєднується з ними. Тепер напишемо слова з апострофом.

-Розгляньте малюнок і запам’ятайте, після яких букв ставиться апостроф і перед якими.

 – Прочитайте правило на с.57 вправа2

-Читаємо слово, чітко вимовляючи всі звуки, потім записуємо.

Голуб’я, п’ю, в’є, сім’ї, торф’яний, бур’ян.

  • Які слова можна підібрати до цих слів?

             (Маленьке, воду, гніздо, традиції, мох, виріс)

4. Гра «Склади слово» 

В

ЯТЬ

П

Є

ПАМ

Ю

ДЕВ

ЮТЬ

 

5. Руханка

IV.УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

     1.Творча робота

Завдання:

  • Наступне завдання яке я пропоную, це  скласти прислів’я.

Назвіть слова з апострофом які зустрічаються у складених прислів’ях

Птицю пізнати по пір'ю,

а людину по мові.

М'які слова

і камінь крушать.

 Запишемо прислів’я.

-Хто складе краще речення з даними словосполученнями?

 Апостроф тільки що шепнув мені на вушко і запитав. А чи знаєте ви, що найдорожче у світі?

Здоров’я. Чому так говорять: Бережи здоров’я змолоду?

2. Гра «Так чи ні»

Наш гість хоче перевірити, як ви запам’ятали, коли пишеться апостроф, проведемо гру. Оплесками показуємо, пишеться апостроф чи ні. Наш гість слідкує за нами. Будьте уважні.

3.Гра «Хто в гніздечку?» вправа 3.

  • Ще одне цікаве завдання для вас.

Хто живе у гніздечку солов’їв – … (солов’ята).

  • Як ми напишемо це слово?

А у  ластівок – … (ластів’ята).

А хто живе у горобців – … (гороб’ята). Скільки букв у слові гороб’ята? А скільки звуків?

V. Підсумок уроку.

1.Загадка.

Кома зверху – це є я.

Як, скажіть моє ім’я? (Апостроф)

  • Коли пишеться апостроф?

Як на вашу думку, з яким настроєм залишився Апостроф? З веселим чи сумним?

 

2.Заключна частина.

Молодці! Ми сьогодні , діти, багато говорили про нашу рідну землю, про наше подвір’я, про здоров’я дитини, про мову солов’їну. А тепер скажіть, а який птах є символом України? Хто за народним повір’ям приносить дітей на крилах?

Які ви славні дітки! Щоб не забули наш урок, у вас подаруночки, щоб ви пам’ятали, що до людей треба йти з добром і довір’ям. Прийміть таких лелеченят, а на крильцях запишіть свої бажання і понесіть їх у свою родину.

Пісня «Лелеки» О.Білозір.