Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області

  





Дуброва Лариса Андріївна

Урок математики в 1 класі                        

                                                   

(вчитель Дуброва Л.А.)

 

Тема уроку
Лічба предметів, їх розміщення в просторі і кількісне порівняння. Порівняння предметів за розміром. Підготовчі вправи до написання цифр.

Мета: ознайомити дітей з предметом математика; закріпити уявлення про розташування предметів у просторі з використанням слів «зліва», «справа», «внизу», «вгорі»; учити дітей порівнювати предмети за розміром; вправляти їх у лічбі предметів; розвивати увагу, уміння слухати; вправляти в написанні елементів цифр; виховувати інтерес до вивчення математики.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент                                  

Всі почули ви дзвінок .

Він покликав на урок .

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався .

II. Вступна бесіда

— Зараз у нас  урок математики. Це цікава і  дуже важлива наука. Вона потрібна всім людям.

Ти визнана  давно главою всіх наук,

Потрібна нам ти  завжди, скрізь і всюди.

Без математики ми нині як без рук.

З тобою з казки дійсність творять люди.

Освоївши тебе, рвемося у політ,

Створили вже розумні ми машини,

Штурмуємо космічний світ.

І різних фактів узнаєм причини.

З тобою ми невпинно ростемо,

З тобою підкоряємо природу,

Твої досягнення ми віддамо

На благо українського народу. 

 

ІІІ. Підготовчі вправи

  1. Мозкова гімнастика
  1. Масаж вух і одночасно круги ногами по підлозі.
  2. Права рука забиває цвяхи, ліва – прасує .
  1. Лічба від 1 до 10

https://www.youtube.com/watch?v=qWRcK_r8CTM

  • Діти, математика  починається з лічби . Отже , порахуємо ромашки на лузі .
  1. Гра «Чи знаєш ти свій  клас?»

-А тепер гра на увагу. Закрийте  очі і скажіть :

  • Скільки вікон у класі?
  •  Вони розташовані праворуч чи ліворуч?
  • Де знаходиться дошка?
  • Скільки дверей у класі?
  • Вони знаходяться ліворуч чи праворуч?

      3. Бесіда

 Вчитель:  Діти , багато з вас плутались - де  ліворуч чи праворуч. А щоб ви це  добре знали сьогодні на уроці ми дізнаємось де ліва рука , а де права , також будемо  вчитися розташовувати предмети в просторі .

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Пояснення вчителя:

 

  • Як розпізнати де ліва рука ,а де права? В лівій стороні у нас серце. Давайте прикладемо долоньку і послухаємо його стукіт. Ліва рука в нас більш ледача, бо мало що робить . Підніміть її .

 А ось права рука в нас працьовита. Що ми робимо нею? (відповіді дітей)

 

 

 

 

2.Гра

  

  - Лівою рукою торкніться носика. Правою рукою торкніться лівого вушка. Лівою рукою торніться правого плеча. Правою рукою доторкніться до лівого коліна.

 

3. Гра «Фрукти»

 

      

- Що це, діти?

- Що лежить посередині?

- А що лежить праворуч?

-А ліворуч?

 

3.Гра з лего-цеглинками

                                                            

  1. Покладіть по центру парти червону цеглинку.
  2. Зліва від неї – жовту.
  3. Праворуч від неї – синю.
  4. Під червоною – блакитну.
  5. Над жовтою – зелену.
  6. Праворуч від синьої – помаранчеву.

 

  • А тепер згадайте, яку  цеглинку ми поклали першою , а яку останньою?
  • Дякую вам , діти!

 

4. Руханка з лего-цеглинками

Попросити дітей зробити з 6 лего-цеглинок кубик.

                          

          - Покладіть кубик на підлогу.

          - Станьте з лівої ноги справа від куба.

-А тепер з лівої ноги справа від куба.

-А тепер з правої ноги зліва від куба. Отак!

- А тепер з лівою ноги за кубом!

-З лівої ноги перед кубом ! Дякую всім!

 

V. Закріплення вивченого  матеріалу

 

  1. Робота з підручником
  2. Робота в зошиті (Написання елементів цифр)

VI. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам урок?

- Чому ви сьогодні навчились?

- Підніміть ліву руку вгору! А  тепер правою погладьте себе  по голівці.

- Що найбільше сподобалось вам на уроці?

- Дякую всім за плідну роботу!

 

 

 

 

 

 

                              

                    Урок з елементами тренінгу для 1 класу

           з інтегрованого курсу  «Я досліджую світ»

       

 Тема:  Як повернути  Землі посмішку                 

              (Тематичний тиждень «День Землі»)

 

Мета :    Сприяти стійкому розвитку учнів , формувати екологічну культуру.

Ознайомити учнів з глобальними екологічними  проблемами  людства .

Розвивати критичне мислення,  вміння працювати в команді та самостійно вирішувати проблеми .

Виховувати  любов і дбайливе  ставлення до  природи .

Обладнання та матеріали:  Класна дошка або фліпчарт, мультимедійний проектор  або телевізор , клей, ножиці, фломастери, папір  для колажу .

Що підготувати заздалегідь:    Роздрукувати  Додатки

Рекомендації щодо організації освітнього середовища :

  • Ранкове коло , підсумкові завдання виконують у загальному колі
  • З’єднайте парти для роботи  трьох груп

 

                                               Хід заняття

І. Ранкове коло

1. Емоційне налаштування.

https://www.youtube.com/watch?v=HV1IwC9oF44

  Учні заходять в клас під пісню «Кольорова планета»  (відеоперегляд до 1:29)  і сідають на килимок у коло.

Вчитель:

  • Діти, чи щасливі  ви , що живете на нашій  планеті ?
  • Хай кожен з вас скаже , що найбільше йому подобається на Землі.
  • Я, Лариса Андріївна. Я щаслива , тому що  на Землі є такі прекрасні діти!

(Діти продовжують по колу)

2. Руханка «Вітання»

  Вчитель:

  • Як здорово , що ми  всі живемо на такій  чудовій  планеті. Кожного ранку, коли сходить сонце, всі люди вітаються один з одним  і в кожній країні по різному.

    Давайте і ми зараз привітаємось , але так , як це роблять китайці , індійці , європейці  та ескімоси. Для цього ми об’єднаємося в пари.

                 ( Розподіл на пари :  «День – Ніч» )

 

  • Станьте в пари. А тепер привітаємось як ескімоси !  ( торкаються один одного  носиками )
  • Тепер як китайці ! ( вклоняються один одному )
  • Привітаємось як європейці ! (  вітаються потисканням рук )
  • А індійці вітаються так! ( складають долоньки  перед  груддю і вклоняються)

 

   (Далі вчитель називає поперемінно , а діти в парах показують вітання )

Вчитель пропонує  сісти  дітям  .

3. Оголошення теми уроку

Вчитель:

- Отже , сьогодні на уроці  ми будемо говорити про нашу рідну планету

і  навчимось її берегти.

            

                          (Уривок  з  легенди « Як повернути Землі  посмішку»)

   У давні часи Земля була щаслива від яскравого сонця та блакиті неба , від щебету пташок та буяння лісів , від свіжого повітря та чистої води.

Не було тільки людей. А коли з’явились перші люди , Земля зраділа , сподіваючись, що вони будуть добрими  та розумними  господарями .

Вона стала їм матусею , яка дарувала їм смачну їжу , напувала водою з  джерел , ховала їх в лісах та печерах від спеки  та дощу. Земля тішилася з того , що люди навчилися засівати поля та вирощувати хліб,  посадили сади , приручили тварин.

   З часом людей ставало  все більше. Вони прагнули жити краще та комфортніше. Люди навчилися виплавляти метал  та виготовляти з нього знаряддя праці та зброю . Через деякий час вони захотіли використовува-

ти енергію води , будувати гігантські заводи та електростанції, розкопувати  кар’єри , насипати дамби, зводити міста . Час від часу між ними спалахували війни , які знищували мільйони людей та залишали на тілі Землі страшні рани й шрами.

  З тривогою планета спостерігала за тим  , як квітучі долини перетворю-

валися  на сміттєзвалища , як міліли  та забруднювалися ріки та моря , а мільйони труб викидали у синє небо отруйні дими. Налякана  страшними змінами , Земля намагалася привернути увагу людей  до своїх проблем  кислотними дощами , озоновими дірками , землетрусами , цунамі , змінами клімату.

   І ось результат …

                  ( Звучить  сигнал  швидкої  допомоги )

 

 

   httpswwwyoutubecomwatchvZXBnsdSE

 

 Вчитель вивішує на дошку ілюстрації  машини швидкої допомоги та хворої планети Земля.                   

                                                                       Додаток 1

      

  • Планета  Земля попала в лікарню! Їй потрібна  наша швидка допомога.

ІІ. Основна частина

   1.Звертання від природи

     Зупинися , людино, на мить…

     І відчуй , як планеті болить.

     Як із серця крик вирина –

    Зупинися , Земля в нас одна!

  • Отже , нам потрібно з вами стати лікарями і негайно скликатив  медичний консиліум, на якому ми вивчимо стан пацієнта  та  випишемо   потрібні

 ліки .

  2. Розподіл на групи

     Діти по колу говорять слова :  вода , повітря , земля .  Об’єднуються  в три групи та займають  підготовлені для роботи місця.

           ( Необхідно повторити  правила роботи в групі )

3. Метод «Кейс-стаді»

- Зараз кожна  група  лікарів  отримає  «Історію хвороби» пацієнта,  ознайо-

миться з нею , поставить діагноз та  випишить   потрібні ліки.

    На дану роботу  дається 10 хвилин. По закінченню вам потрібно презен –

тувати   роботу у вигляді  колажу. Презентацію буде проводити оповідач, якого ви оберете в межах групи.

            (  Кожна група отримує кейс з текстами для самостійного опрацювання та матеріали для створення коллажу -  аркуш  паперу  , ножиці, клей, маркери ).

                                   

                                              Матеріали кейсу:                                      Додаток 2

  1. (Цей текст для всіх трьох груп)       

 

Пацієнт знаходиться в критичному стані. У нього виявлено численні недуги. З уст чути неприємний запах. Температуру не вдається збити. В організмі хворого виявлено отруту. Легені ледь дихають.

               

  1.     ( Для групи «Вода»)                         

Оберіть правильне твердження та поставте  біля нього знак  «+»

          

         Ліки   для збереження  води  на планеті :

 

1. Треба економити воду , бо прісної води на Землі лише 3 %(процента)

2.У багатьох країнах світу вистачає прісної води.

3. Промислові підприємства не забруднюють воду.

4. Фабрикам заборонити виливати стічні води в ріки.

5. Не викидати сміття у водойми.

6. Коли чистите зуби, набирайте воду в склянку.

7. Заощадлива людина приймає душ , а не ванну.

8. Коли миєте посуд , то закривайте зливний отвір  у раковині.

9. Періть білизну при повному завантаженні  пральної машини.

10. Заводи та фабрики забруднюють водойми.

 

          ( Для групи «Повітря»)                       

          Оберіть правильне твердження та позначте його  знаком  «+»

          

         Ліки   для  збереження  чистого повітря  на планеті :

 

  1. Насаджувати ліси – головне джерело кисню на планеті.
  2. Більше випускати машин , які працюють на бензині.
  3. Захищати ліси від безконтрольної вирубки та знищення.
  4. Контролювати кількість вихлопних газів  у машин.
  5. Зменшити об’єми отруйних  викидів  заводів та фабрик.
  6. Ставити  очисні фільтри на трубах  заводів.
  7. Дозволити палити  сміття  в  містах.
  8. Переходити на випуск  електромобілей
  9. Використовувати чисті джерела енергії -  сонячні батареї та вітряки.
  10. Не контролювати  кількість вихлопних газів транспорту.

 

 

            (Для групи «Земля»)                         

          Оберіть правильне твердження та позначте його  знаком  «+»

                    Ліки  для збереження чистоти грунту на планеті :

  1. Для нашої країни не існує проблеми засмічення.
  2. Найбільше засмічують планету пластикові й паперові відходи.
  3. Щодня купувати нові речі та іграшки.
  4. Вторинне використання сміття допоможе  планеті.
  5. Навчитись сортувати сміття.
  6. Залишками їжі підгодовувати птахів та свійських тварин.
  7. Дарувати іншим дітям свої іграшки.
  8. Чим більше буде сміттєзвалищ , тим чистішою буде планета.
  9.  Замінити випуск поліетиленових пакетів на паперові.
  10.  Заборонити використання одноразового посуду.

 

3). Матеріал для колажу  для кожної групи  

    ( Його учні розрізають для створення  колажу )                              Додаток 3

 

4. Презентація міні-проектів

- Просимо представників розпочати презентацію.

5. Руханка «Земля та люди»

Діти стають в коло та об’єднуються в трійки розрахунком: один , два ,три.

Перші та другі номери беруться за руки – це « люди». Треті номери заходять усередину- це «Земля». За командою «люди» , люди міняються місцями. За командою «Земля» , Земля міняється місцями. За командою «катастрофа» усі міняються місцями.

6. Гра з ЛЕГО цеглинками  «Так чи ні »           

 - Візьміть в одну руку червону цеглинку , а в другу – зелену. Я буду казати  твердження  . Якщо ви згодні з ним , то піднімаєте  зелену цеглинку, а якщо ні  -  червону.

1. Треба відмовитись від одноразового посуду.

2. Коли чистимо зуби , то кран закриваємо , щоб даремно не витрачати воду.

3. Коли купили морозиво, то обгортку кидаємо на землю.

4.  Побачивши навесні первоцвіт, намагаюсь одразу ж його зірвати.

5. Я намагаюсь всі зошити дописувати до кінця.

6. Відпочиваючи на природі , я залишаю сміття під деревами та кущами.

7. Коли я виходжу з ванної кімнати , я вимикаю світло.

8. За покупками до магазину  я йду з господарчою сумкою, щоб не використовувати поліетиленові пакети.

9. Необов’язково сортувати вдома сміття.

 

ІІІ. Заключна частина

  1. Підведення підсумків

Вчитель:

  • Як добре , що ви вмієте берегти нашу  Землю , підтримувати чистоту на ній .  Вона  вам  дуже вдячна.   

                  ( Вивішую на дошку  радісну планету )                              Додаток 4

 

  • Ви -  майбутнє покоління  планети  і  все залежить від вас .

Давайте разом з вами послухаємо одну мудру притчу, яка називається «Все в твоїх руках»

 

  1. Перегляд притчі «Все в твоїх руках»

https://www.youtube.com/watch?v=1GByIT7Di28

 Вчитель:

  • Отже, здоров’я нашої планети залежить повністю від нас з вами.
  • Давайте зараз станемо в коло , візьмемось за руки та разом скажемо : «Будемо планету берегти , бо ми - молодці !»

 

  1. Вправа «Відкритий мікрофон»

Запитайте дітей , що їм найбільше запам’яталося з уроку .