Багацька Галина Григорівна

5 клас Трудове навчання

Тема.  Виготовлення листівки.

Мета:

-навчальна: забезпечити  засвоєння  учнями  знань  про  історію  виникнення листівки, навчити  учнів самостійно обирати об’єкт  проєктування, визначати технологічну послідовність  його виготовлення;

-розвивальна:сприяти   розвитку  уяви, мислення, пізнавальних здібностей учнів;

-виховна: виховувати  старанність, уважність під час виконання практичної роботи,  свідоме виконання правил  безпечної роботи, бережливе  відношення до  інструментів, матеріалів.

Обладнання, матеріали й наочність: картон,  ножиці,  дироколи,   стрічки,  кольоровий папір,  клей,  фетр, лінійка, шаблони, циркуль, олівець, зразки робіт.

Тип уроку: комбінований.

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Бесіда.

1. Пригадайте,що таке листівка?
  2. Що таке шаблон?
  3. З чого виготовляють шаблони?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Щороку на нас чекає безліч чудових свят, і, мабуть, кожному хочеться привітати близьких  цікавим подарунком,  зробленим  власноруч.

Листівка – це простий у виготовленні презент, який може виготовити кожен.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Випереджаюче завдання

1.Історичні відомості про виникнення листівки.

Точна дата появи на світ першої листівки донині невідома. Так, за однією з версій,  перша різдвяна листівка  з’явилася в Англії в 1794 році. Художник  Добсон  у вигляді поздоровлення зі святом  відправив своєму другові  картинку із зображенням  сімейства навколо ялинки.  Другові це сподобалося, і  наступного року  Добсон виготовив  декілька десятків  подібних карток  і  розіслав їх всім своїм знайомим. А ще через декілька років  знайшовся підприємець,  що пустив мальовані привітальні картки у продаж.

2. Із чого можна робити листівки.

Демонстрування матеріалів

Давайте з вами розглянемо, які інструменти  і матеріали  можна використовувати для виготовлення листівки  своїми руками.

Папір – це основний матеріал для виготовлення листівок. Можна використовувати білий або кольоровий папір, картон. Це також може бути папір, який ми можемо підготувати  своїми власними руками. Наприклад, зістарити папір, розфарбувати за допомогою бризок фарб, кави або чаю.

Декор – декоративні квіти, шнурочки, намистинки, соломка, пір’я, зерна кави, стрази, шкіра, сухоцвіт.

Тренінгова вправа  «Ромашка»

На пелюстках ромашки написано призначення інструментів. Учням потрібно дати відповіді на запитання і прикріпити пелюстку квітки  до дошки. В результаті отримаємо квітку ромашку.

3.Види листівок

Демонстрація листівок

А) за змістом: вітальні, валентинки,  листівки-запрошення, ритуальні ( хрещення, вінчання);

Б) за формою: плоскі, об’ємні, подвійні,  одинарні;

В) за оздобленням: вишиті,  з використанням ниткової графіки,  стрічок, аплікації, фото.

4. Вимоги до листівок

-функціональні;

-естетичні;

-ергономічні;

-технологічні;

-економічні.

Гра  «Стародавні письмена»

Учням пропонується знайти у буквеному тексті  приховані слова, що стосуються вивченого матеріалу.

чуюплистівканатят                 інопапірчарая

Прийом  «Дивуй»

А чи знаєте ви, якого розміру існували листівки раніше?

Спочатку був установлений єдиний  міжнародний розмір листівки - 90×140мм. У 1925 році  ввели новий стандарт - 105×148мм. Зараз використовується як цей так і інші формати. Найменші листівки можуть досягати розмірів 40×60мм, а найбільші – формату А2.

V. Практична робота

Практична робота «Виготовлення листівки»

1.Аналіз завдань практичної роботи.

2.Забезпечення необхідними інструментами і матеріалами.

3.Правила безпечної праці, організація робочого місця  та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання практичної роботи.

4. Самостійне виконання завдань практичної роботи.

5. Поточний інструктаж.

Гра  «Так чи ні»

1.Під час роботи сидимо рівненько, слідкуємо за своєю осанкою. (Так)

2.Працювати потрібно акуратно. (Так)

3.Ножиці тримаємо відкритими. (Ні)

4.На робочому місці слід дотримуватися чистоти і порядку. (Так)

5.Працюючи, роботу тримаємо близько біля очей. (Ні)

VІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Прийом  «Продовж речення»

1. Основний матеріал для виготовлення листівок … (папір)
  2. При виготовленні листівок використовують декор … (декоративні квіти, шнурочки, намистинки, соломка, пір’я)
  3. Ножиці слід передавати … (зімкнутими лезами, кільцями від себе)
  4. На робочому місці слід дотримуватися … (чистоти і порядку)

VІІ. Рефлексія

У вас на столі лежать кружечки. Намалюйте свої емоції від уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Підготувати  оздоблювальний матеріал до уроку.