Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області

  





Блашнікова Вікторія В'ячеславівна

Урок математики у 3 класі 

Тема: Повторення таблиці множення і ділення чисел на 8. Задачі на спосіб зведення до одиниці.

Мета: повторити і закріпити таблиці множення і ділення  чисел на 8; вдосконалювати навички усного рахунку та вміння учнів  розв’язувати задачі на зведення до одиниці; закріплювати вміння розв’язувати приклади; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до навчання, старанність та  наполегливість. 

Обладнання: картинки, підручник  «Математика 3 клас» М. В. Богдановича, роздатковий матеріал, наочність для усного рахунку.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

               Стали, діти, всі рівненько,

               Усміхнулися гарненько,

                Настрій на урок взяли

                Й працювати почали.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 1.Робота з фотографією Робінзона Крузо

-                     Діти, погляньте на фото. Як ви думаєте, хто це?

-                     Цей чоловік – Робінзон Крузо. Одного разу він здійснював подорож океаном і його корабель, потрапивши у сильний шторм, затонув. Загинула вся команда, потонули майже всі його речі, а йому вдалось врятуватися. Він опинився на безлюдному острові. Кожного дня він чекав порятунку, і в надії, що хтось його все-таки знайде, він інколи писав листи, клав їх до порожньої пляшки і кидав у воду. Один з таких листів потрапив і в наш клас.

2.Лист від Робінзона Крузо

Дорогі друзі!

Я провів на безлюдному острові довгих 28 років, 2 місяці і 19 днів перш ніж мене знайшли і врятували. Але перед поверненням додому я на острові заховав справжній скарб. Це ті цінності, що допомагали мені щоденно виживати.

   Цей скарб я заповідаю вам! Знайдете ж його якщо виконаєте правильно всі завдання цього уроку.

Бажаю успіхів!                                     

                                                                                             Робінзон Крузо

3.Фронталльне опитування.

-                     Згодні, діти, вирушити на пошуки скарбів?

-                     Скажіть, будь ласка, які математичні дані ви побачили в листі? (У листі ми побачили одиниці часу)

-                     Яку найбільшу одиницю часу ви побачили? (28 років)

-                     На які менші одиниці можна розкласти 28 років? (на місяці, тижні, доби, години, хвилини, секунди)

-                     Яка найменша одиниця часу згадана в листі? (19 днів)

-                     На які менші одиниці можна розкласти 19 днів? (на години, хвилини, секунди)

ІV. Актуалізація опорних знань.

 1.Робота з малюнком «Безлюдний острів».

-                     Це острів, на якому жив наш герой. Згодившись на пошуки скарбу ми на нього перенеслись і розпочинаємо нашу пошукову кампанію.

-                      Робінзон вів записи всього, що з ним відбувалося щоденно. Ми теж будемо вести свій щоденник – це записи всього, що будемо робити на уроці. Наш уявний щоденник – це робочий зошит.

2.Повторення правил під час письма.

Зошит свій я відкриваю і похило покладу,

Ручку правильно тримаю, сяду рівно, не зігнусь.

-                     Запишіть сьогоднішню дату.

-                     Ще він на знак кожного прожитого дня Робінзон Крузо робив на дереві зарубки. Ми теж будемо робити зарубки. У вас на партах лежать картинки з зображенням дерева. Ви самостійно робите зарубку на стовбурі тільки у тому разі, якщо даєте правильну відповідь на запитання або правильно виконуєте завдання.

3.Робота за індивідуальними картками (Рекун К.,Кравченко Н., Мартинов А.).

4.Каліграфічна хвилинка.

На фото природа тропічних джунглів і запис завдання.

-                     Починаємо наші пошуки. Вони будуть нелегкими, бо нам доведеться продиратись інколи через густі джунглі. 

-                     Перше завдання – каліграфічна хвилинка. Розмістіть ці числа, що ви бачите на екрані, у порядку зростання. Визначте який між ними зв'язок.

32              80  64  8  16  40  24  56  48  72

Один учень читає правильний запис для перевірки.

5.Перевірка каліграфічної хвилинки

8  16  24  32  40  48  56  64  72  80

Який між числами зв'язок?

-                     Добре, продовжуємо пошуки. Рухаймось далі.

 

6.Усний рахунок за наочністю.

- Давайте повторимо таблиці множення і ділення , які ми вже знаємо.

 7.Математичний диктант.

-  Наступне завдання – математичний диктант. Запишіть тільки відповіді.

● множники 5 і 5, знайдіть добуток;

● ділене 42, дільник 6, знайти частку;

● знайти добуток чисел 8 і 3;

● знайти частку чисел 21 і 7;

● 16 поділити на 4;

● у скільки разів 48 більше від 6.

Взаємоперевірка диктанту

- Перевірте результати диктанту один у одного.

- На фото природа тропічних джунглів і запис правильних результатів математичного диктанту.

  1.  7  24  3  4  8

 

 V. Повідомлення теми і мети уроку.

-                     Частину шляху ми вже подолали. Але головним завданням на уроці є розв'язування задач на зведення до одиниці і закріплення таблиці множення і ділення числа 8.

VI. Розвиток математичних знань.

1.Повторення таблиці у формі гри.

  – Щоб продовжити пошуки скарбу ми з вами теж повинні підготуватися, а саме відпочити і повторити таблицю множення на 8.

 Бджілки.

8х2=16       Бджілоньки рояться. /крутяться, махаючи руками

8х3=24       Липу наче обліпили. /притупи то лівою, то правою ногою

8х4=32       Йде робота гуртова. /покрутитися по колу

8х5=40       Заберуть нектар скоро. /кілька разів присісти, встати

8х6=48       І не втомилися зовсім / крутяться в парах

8х7=56       Хто із нас медку поїсть. /повороти вліво та вправо

          

8х8=64       набиратиметься сили. /почергові махи руками

8х9=72       З медом здоров’я до нас прибува. /імітують піднімання штанги

8х10=80     Ну, а здоровий всьому дає лад. /розводять руки в сторони

Бджілки у вулики дружно злітають,

Діти тихенько за парти сідають.

2. Робота за підручником (с.37-38). Обчислення прикладів №266 (ланцюжком)

 Перевірка прикладів.

3. Робота над задачею № 267 (Колективно)

4.Робота в групах.

 - Джунглі ще не відступають, нас чекає нове завдання.

 Задачі. Поділ на групи – вибір умови  (корабель, пальма).

-                     За скороченим записом складіть і розв’яжіть задачі. Для цього розділимось на дві групи, відповідно до малюнків, що ви обрали. Представники груп пояснять розв’язання складених вами задач.

               І                                           ІІ                                     

2 дні – 14 костюмів                               6 табуреток – 54 грн

? днів – 35 костюмів                              3 табуретки - ? грн.

 Перевірка задач.

5.Продовження роботи за  підручником. Робота над рівняннями № 271(колективно).

VІІ. Підсумок уроку.

 1.Робота з малюнком «Скриня».

- На  фото скриня для скарбів, але зачинена.

- Ми завдання виконали правильно, бо скриню зі скарбом вже знайшли. Але вона зачинена. Мабуть потрібно виконати ще якесь завдання.

2.Геометримчний матеріал. Робота в парах.

- Як ви гадаєте, на яку геометричну фігуру схожа передня частина скрині? Для того щоб, відкрити скриню вам потрібно попрацювати в парах. Знайдіть периметр прямокутника, який подано на ваших картках.

 3.Бліц турнір

- Дуже швидко дайте відповіді на питання:

● скільки ніжок у 8 павуків? (64)

● а скільки ніжок у 8 мух?( 48)

● скільки лап у 8 собак? ( 32)

● одна картоплина вариться 30 хвилин. Скільки потрібно часу щоб зварити 4 картоплини? ( 30 хв)

 4. Робота за малюнком «Відкрита скриня».

На фото відчинена скриня зі скарбом і повільно з'являється слово знання.

-                     Діти а чому слово  знання знаходиться над всіма коштовностями?

-                     (Бо знання – найважливіша річ, це основа всього.)

-                     Так, бо саме завдяки знанням та вмінням Робінзон Крузо зумів вижити на безлюдному острові і дочекатись своїх рятувальників. І ми з вами сьогодні користуючись знаннями таблиці множення та вміннями розв’язувати задачі і приклади змогли знайти скарб.

VІІІ. Оцінювання.

-  Давайте ж подивимось хто отримав найбільше «зарубок». 

ІХ. Домашнє завдання.

- Запишіть у щоденники домашнє завдання.

С. 38, завдання № 271(нижній ряд), №272, повторити таблиці.