Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області

  





Редчиць Тетяна Вікторівна

 

 

Українська мова

Тема. Звук [о]. Мала буква о. Складання розповіді за малюнками.

Мета: ознайомити учнів з друкованою малою буквою о, вчити друкувати її; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів, добирати слова зі звуком [о] на початку, в середині і в кінці; розвивати вміння виконувати завдання на встановлення відповідності, будувати речення і розповіді за малюнками; виховувати старанність, формувати інтерес до навчання.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

- Яку букву ви вивчали на попередньому уроці? Який звук позначає ця буква? Підберіть слова з цим звуком.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

- Бесіда за малюнком на с.36 угорі.

- Яку букву ви бачите на малюнку?

 

- Куди потрапили букви? (на город)

- Що росте на городі, які огірки вродили (великі, соковиті, смачні).

     Потім учні разом з учителем здійснюють звуковий аналіз слова огірки, викладають з фішок або малюють на дошці звукову схему цього слова, порівнюють її зі схемою, поданою під малюнком.

Потім виділяють перший звук у слові огірки, спостерігають за його вимовою (рот відкритий, немає ніяких перешкод) і роблять висновок, що звук [о] утворюється тільки з голосу, тому називається голосним.

ІV. Вивчення нового матеріалу. Робота з Букварем.

1. Ознайомлення з буквою. Артикуляція звука [ о].

     На письмі цей звук позначається буквою о, й ознайомлює дітей з малою друкованою буквою о. Звертає увагу, що ця літера має форму овалу. На поданому зразку показує, звідки треба починати друкувати цю букву, куди вести олівець (за стрілочкою спочатку робимо вгорі заокруглення вліво й ведемо лінію донизу, потім заокруглюємо її вправо й піднімаємо вгору – до крапочки, з якої починали друкувати літеру).

     Після пояснення учні, дивлячись на зразок букви, друкують її умовно в повітрі (здійснюючи рухи за напрямом стрілочок), а потім у клітинках. Друкування букви о діти здійснюють під рахунок раз і.

2. Під час виконання наступного завдання першокласники складають речення про те, що робить буква о на першому малюнку (Буква о тягне осла.).

 Потім роблять звуковий аналіз слова осел, знаходять місце звука [о] в цьому слові (він стоїть на початку слова) і позначають цей звук буквою о в першій клітинці під малюнком. Аналогічна робота проводиться з іншими малюнками цього завдання. Здійснюючи звуковий аналіз слова голуб, діти встановлюють, що звук [о] другий, тому букву о друкують у другій клітинці,  а в слові відро звук [о] стоїть у кінці слова, отже, друкуємо його в останній клітинці.

3. Фізкультхвилинка. (на вибір вчителя)

4. Завдання Читалочки.

 – Діти читають ряди букв зліва направо і згори донизу спочатку повільно, а потім у прискореному темпі.

5. Завдання на встановлення відповідності.

-  Зверніть увагу на те, що назви всіх малюнків починаються з букви о.

- Зробіть звуковий аналіз цих слів, перевірте, чи відповідає слову окуляри та схема, до якої проведено стрілочку.

     Далі з фішок чи на дошці будують під керівництвом учителя схему слова олівець, зіставляють її з нижньою схемою на малюнку, доповнюють цю схему і проводять стрілочку від олівця до нижньої схеми. Після цього заповнюють звукову схему слова озеро і друкують у відповідних клітинках букву о (у 1-й та останній клітинках).

6. Приступаючи до виконання верхнього завдання на с. 37, учні спочатку пояснюють, чим відрізняються ці рамочки (буква о у верхній рамочці стоїть у кінці, а в нижній – посередині).

 Потім називають кожний предмет на плашці, роблять звуковий аналіз цих слів, визначають, де знаходиться звук [о] в цих словах – у середині слова чи в кінці, і з’єднують малюнок з відповідною рамочкою. Під час вимовляння слова чóвен слід звернути увагу учнів на правильне наголошування цього слова.

7. Фізкультхвилинка.

«Каченята»

Раз-два — всі пірнають,

Три, чотири — виринають,

П'ять, шість — на воді

Кріпнуть крильця молоді,

Сім, вісім — що є сили

Всі до берега поплили,

Дев'ять, десять — обтрусились

І за парти опустились.

8. Складання розповіді за малюнками на сторінці 37.

- Складіть розповідь за першим малюнком. Що сказала дівчинка побачивши їжака? Прочитайте.

  А під час опрацювання другого малюнка прочитати, що вигукнув хлопчик, побачивши великого слона.

9. Добери за малюнком слова.

- Розгляньте малюнок і назвіть по черзі, хто і що є на малюнку.

Діти разом з учителем перевіряють, чи можна надрукувати це слово в поданих клітинках. Роблять висновок – так, можна. Аналогічна робота проводиться з іншими словами – сорока, ворона, ворота. Учитель може запропонувати перевірити провокаційні слова – трава, штахети, паркан. Діти доводять, що ці слова не підходять, бо їх не можна надрукувати в поданих клітинках. 

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

- Яку букву вивчали на уроці, який звук вона позначає?

-  Що ви знаєте про цей звук (він голосний).

Потім запропонувати дібрати слова спочатку зі звуком [о] на початку, потім у середині і в кінці слова.

На завершення уроку здійснюється рефлексія – діти позначають свій настрій на смайликові .

Я досліджую світ

Тема. Рослини восени

Мета. Розширювати та уточнювати знання дітей про зміни у житті рослин з приходом осені; вчити дітей поводження під час прогулянки та виконання спостережень, милуватися природою; розвивати увагу, допитливість; виховувати любов до природи рідного краю.

Очікувані результати:

Розрізняє  предмети неживої і живої природи.

Розуміє про різноманітність живих організмів.

Встановлює найпростіші взаємозв’язки у живій і неживій природі, між живими організмами і навколишнім середовищем.

Виконує найпростіші правила поведінки в природі

Фіксує результати досліджень.

Обладнання: мультимедійний комплекс, кольорові олівці, «Книжечка осені».

Хід уроку

І. Ранкове коло

1. Вітання.

(Діти утворюють коло)

Вправа «Рукостискання» (діти по черзі тиснуть руку один одному і вітаються)

  • Доброго осіннього ранку, Богдане!....

2. Вправа «Плесніть у долоні»

- Плесніть у долоні, у кого на дане запитання буде стверджувальна відповідь.

  • Хто був у осінньому лісі?
  • Хто збирав осіннє листя?
  • Хто допомагав згрібав у дворі осіннє листя?
  • Хто бачив як білочка запасає горішки на зиму?
  • Хто бачив як пташки відлітають у теплі краї?
  • Хто збирав грибочки у лісі?
  • Хто хоче піти на прогулянку?

3. Щоденні новини

Ми сьогодні підемо на прогулянку і познайомимося зі змінами, які відбулися в житті рослин з приходом осені

ІІ. Інструктаж про правила поведінки та завдання для спостереження під час прогулянки

ІІІ. Прогулянка. Спостереження за змінами в рослинному світі (дерева, трава, квіти). Кожен учень принесе листочок з якогось дерева.

Підводимо підсумки (робимо висновок): на деревах листя почало змінювати колір; трава посохла; на горобині, калині та шипшині достигли ягоди; на квітниках ще квітнуть осінні квіти.

ІУ. Вправа «З якого дерева листочок»

У. Робота у «Книжечці осені»

  • Намалюйте те, що вам найбільше запам’яталося під час прогулянки.

(Під час роботи звучить мелодія «Осінь, осінь, ти ласкава казка»

https://www.youtube.com/watch?v=leJC7CWZw9Y)

УІ. Фізкультхвилинка для очей (ведемо очима за листочком у руках вчителя)

Осінь по узліссі фарби розлила,

По листі тихенько пензлем поводила.

Пожовкла ліщина, зашарілися клени,

В пурпурі осики, тільки дуб зелений.

  • Не шкодуйте літа, - осінь утішає,-

Подивіться: осінь все в золото вдягає.

УІІ. Робота у зошиті з друкованою основою, с. 11

1. Познач дерево, з якого впав листок. Назви зображені дерева

2. Розфарбуй осінній букет

УІІІ. Представлення творчих робіт учнів (розмальованих букетів)

 

Математика

Тема. Додавання і віднімання числа 2. Збільшення, зменшення числа.

 

Мета:  познайомити  учнів з таблицею додавання й віднімання числа 2; вдосконалювати навички розв’язання задач на знаходження суми й остачі; вчити додавати.  віднімати числа, користуючись числовим відрізком; вправляти у розв’язанні прикладів на дві дії; розвивати мислення учнів; виховувати інтерес до математики, старанність, любов до тварин.

 

Обладнання:  предметні малюнки, таблиця «Віднімання та додавання числа 2», роздатковий матеріал,  проектор.

 

Хід уроку

 

І. Огранізаційний момент

Станьте, діти, підтягніться ,

Одне одному всміхніться.

На урок старання не забудьте взяти.

Тож почнемо працювати.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Яка пора року до нас завітала недавно?
  • Як ви думаєте. Чи не холодно вчитися зараз звірятам  у лісовій школі? (У них канікули.)
  • Нещодавно у лісі, де розташована їхня школа, панувала завірюха. 

Протягом відчинилися «двері» і вітер порозносив всі найрізноманітніші завдання по ближніх лісах. містах, селах. Деякі завдання потрапили і до нашої школи. Так як вони для 1 класу, вони потрапили до нас. Сьогодні на уроці, використовуючи ці завдання, ми пригадаємо вивчене і познайомимося з новим, ми будемо складати таблицю додавання і віднімання числа 2, розв’язувати задачі і приклади.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Усний рахунок  (Завдання від лисеняти Рудика Лисовенка)
  • По дорозі зайчик біг.

 Ніс 5 яблук на пиріг.

 Одне впало, покотилось.

 Скільки яблук залишилось? (5 — 1)

  • У коморі був концерт,

 Мишки виступали:

 Троє грали на сопілці,

 Дві пісні співали.

 Скільки там було талантів —

 Співаків і музикантів?

 (3 + 2 = 5.)

 

  • Три веселі киці

 Грались на травиці.

 Рижик теж до них прибіг.

 Скільки кошенят усіх? (З + 1)

 

  • Ось до класу на урок

Залетіло 5 сорок,

Дві пізніше прибуло,

Скільки всіх птахів було? (5+2=7)

 

  • Киця й котик залюбки

Випікали пиріжки.

Киця з тіста 5 зліпила

Котик з снігу тільки 2.

Скільки пиріжків з їдять кошенята? (5 )

                             

  • Зловив Іванко вісім риб,

 Та раптом дві у воду — стриб!

 Хто порахує, скільки

 Ще рибок у Іванка?

 (8 – 2 = 6.)

 

  • Завдання на сніжинках на закріплення додавання і віднімання 1.
       
       
 

  • Коли додаємо 1 отримуємо наступне  число, а коли віднімаємо 1 – попереднє.

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Каліграфічна хвилинка( Від Вовчика Вовченка)
  • Запишіть числа в порядку зростання і ви прочитаєте зашифроване слово.

7  5  2  1  4  8  6  3

и о  н  с  г  к  в  і

  • Так, це -  сніговик. Подивіться на нього і скажіть, які геометричні фігури використані в його зображенні.
  • Сніговик пропонує вам написати   каліграфічну  хвилинку – число 2.
  1. Складання таблиць додавання і віднімання числа 2. (Разом з білочкою Вірочкою Вивірчук)

Діти складають і записують таблицю додавання і віднімання числа 2 з допомогою наочності.

Фізкультхвилинка

Один — два — три, з нами до лісу ходи.

Один-два-три-чотири-п’ять—

будем в лісі крокувать.

Там пташок ми зустрічаєм,

Разом з ними політаєм,

Разом з зайцем пострибаєм,

А від вовка — повтікаєм.

Як лисичка до зайчат підкрадемося.

Як ведмедик клишоногий потанцюємо,

Ледве чутно тихим лісом помандруємо.

  1. Робота з числовим відрізком (Завдання від Михайлика Ведмеденка)

Головне правило: крок  уперед — додати 1, крок назад — відняти 1.

4+2         7+2          7-2        4-2

V. Закріплення вивченого матеріалу (Завдання підготував друг пташок – їжачок Колько Колючка)

  1. Читання і розв’язання прикладів. Гра «Улюблена годівничка»

Учні обирають до якої годівнички полетить кожна пташка, розв’язуючи подані приклади.

2-+2=              4+2+2=

6-2+1=            9-2-2=

5-1-1=            5+1+2=

Фізкультхвилинка для очей

Сплять маленькі совенята 

(Очі заплющені).

Раз — розкрили оченята,

Подивилися навколо

(Круговірухи очима),

Потім вгору і додолу.

(Лише очима, головою не рухати.)

Оченята — блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати,

А ми будем працювати..

  1. Гра «Розтопи сніжинку»

На слайді зображені задачі, в розв’язках яких числа або знаки покрили сніжинки.         

  1. Задача на кмітливість

Біля школи росло 5 яблунь. Посадили ще 1 грушу і 2 яблуні. Скільки яблунь посадили біля школи?

  • Поясніть, як ви міркували.

 

VІ. Підсумок уроку

 

  • Чого сьогодні на уроці ви навчилися?
  • Завдання якого звірятка вам найбільше сподобалися? Чому? Прикріпіть біля нього  смайлик.