Управління

Основні принципи управління

Демократизація і гуманізація управління освітніми системами.

Орієнтація внутрішкільного управління передбачає передусім розвиток самодіяльності та ініціативи керівників, вчителів, учнів і батьків. Це можливо за умови відкритості обговорення та прийняття управлінських рішень. Виборність керівників школи, запровадження конкурсного обрання та контрактної системи у відборі педагогічних кадрів - один із проявів демократичних засад в шкільному житті. Гласність в управлінні школою грунтується на відкритості, доступності інформації. Коли кожен учитель знає про справи і проблеми всієї школи, він не залишається до них байдужим. Регулярні звіти адміністрації, ради школи перед громадським колективом і громадськістю, надання можливості для вчителів та учнів брати участь у їх обговоренні та висловлювати свою точку зору з питань шкільного життя спрямовані на утвердження демократизації школи.
Утвердження гуманістичних цінностей у сучасному суспільстві висуває на пріоритетні позиції цінність самої особистості, багатство її духовного світу.
Гуманізація управління в освіті - це громадськість до особистості, повага гідності людини і довіру до нього.

^ Системність і цілісність в управлінні. Розуміння системної природи педагогічного процесу створює реальні передумови для ефективного управління ними. Методологія системного підходу в управлінні школою спонукає керівника мати ясне уявлення про школу як систему, її основних ознаках.
Системність і цілісність в управлінні школою передбачають також взаємодія і взаємозв'язок управлінських функцій в діяльності її керівника та педагогічного колективу. Реалізація цього принципу виключає однобічність в управлінні, коли головною і вирішальною функцією визнається будь-яка одна з них. Даний принцип підкреслює, що управлінська діяльність послідовна, логічна, взаємовигідна, всі її функції в рівній мірі важливі.
Поєднання централізації і децентралізації у внутрішкільному управлінні забезпечує діяльність керівників адміністративних і громадських органів в інтересах усього колективу школи, створює умови для переконання і прийняття управлінських рішень на професійному рівні, виключає дублювання і підвищує координацію дій усіх структурних підрозділів системи.

^ Єдність єдиноначальності і колегіальності в управлінні. Реалізація даного принципу спрямована на подолання суб'єктивності, авторитаризму в управлінні цілісним педагогічним процесом. Колегіальність разом з тим не виключає особистої відповідальності кожного члена колективу за доручену справу.
Єдиноначальність в управлінні забезпечує дисципліну і порядок, чітке розмежування і дотримання повноважень учасників педагогічного процесу. Якщо колегіальність пріоритетна на етапі обговорення і прийняття рішень, то єдиноначальність необхідно насамперед на етапі реалізації прийнятих рішень.
Реалізація принципу єдності єдиноначальності і колегіальності в управлінні навчально-виховним процесом знаходить своє втілення в діяльності різного роду комісій і рад, що діють на громадських засадах; в роботі з'їздів, зльотів, конференцій, де необхідний колективний пошук і персональна відповідальність за прийняті рішення. Державно-громадський характер управління освітою створює реальні можливості в центрі і на місцях для затвердження в практиці принципу єдності єдиноначальності і колегіальності.

^ Об'єктивність і повнота інформації в управлінні освітніми системами. Ефективність управління освітніми системами в значній мірі визначається наявністю достовірної та необхідної інформації.

В управлінні освітньою системою важлива будь-яка інформація, але насамперед - управлінська інформація, яка необхідна для оптимального функціонування керованої підсистеми. Управлінська інформація може бути розподілена за різними ознаками: за часом - щоденна, щомісячна, четвертна, річна; за функціями управління - аналітична, оцінна, конструктивна, організаційна; за джерелами надходження - внутришкольная, відомча, позавідомча; за цільовим призначенням - директивна, ознайомча, рекомендаційна та ін
Формування інформаційних банків даних, технологій їх оперативного використання підвищує наукову організацію управлінської праці.