Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області

  





Максименко Микола Миколайович

Урок інформатики 4 клас

Тема: Використання логічних висловлювань з «якщо-то…»

Мета:

  • навчальна: сформувати поняття логічного слідування;  навчити дітей використовувати логічне слідування при складанні алгоритмів;
  • розвивальна: розвивати увагу, вміння робити висновки, пам'ять, словниковий запас, логічне мислення;
  • виховна: виховувати інтерес до інформатики, повагу до думки інших людей, самостійність у роботі.

Обладнання: програма «Сходинки», роздатковий матеріал, підручник.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

От і все, дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок.

Спішіть, поспішайте,

За парти сідайте.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  • Розв'язування задач
  • • Мама залишила синам груші. Перший узяв половину груш і пішов. Другий син, не знаючи про це, взяв половину від решти. Залишилося 4 груші. Скільки груш залишила мама?
  • • Піднімаючись на 3 поверх, хлопчик нарахував 36 сходинок. Скільки сходинок він нарахує, піднімаючись на 6 поверх цього будинку?

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу

Розглянемо, наприклад, два висловлювання: «На світлофорі зелене світло» і «Можна переходити вулицю». Об’єднаємо їх, скориставшись словами якщо й то. Нове висловлювання буде таким: «Якщо на світлофорі зелене світло, то можна переходити вулицю».

Невідомо, чи є істинними перше й друге висловлювання, бо в один момент часу світло на світлофорі може бути зеленим, а в інший — червоним. Проте цікаво, що нове висловлювання, яке ми утворили, є істинним.

- Висловлювання, яке утворюється з двох висловлювань за допомогою слів якщо й то, називають логічним слідуванням.

Наведемо ще приклади таких висловлювань:

Якщо з вирію прилітають птахи, то прийшла весна. Якщо ця істота — риба, то вона живе у воді.

Якщо у прямокутника всі сторони рівні, то цей прямокутник — квадрат.

Якщо їсти немиті фрукти, то можна захворіти. Якщо на дворі починається дощ, то потрібно брати парасольку.

Якщо не виконати домашнє завдання, то можна отримати незадовільну оцінку.

Усі ці висловлювання істинні. Проте не кожне висловлювання, утворене шляхом логічного слідування, є істинним.

Поміняємо, наприклад, перші та другі частини деяких із наведених висловлювань:

Якщо в хлопчика гарний настрій, то він сміється.

Якщо істота живе у воді, то ця істота — риба.

Ці висловлювання хибні, бо ми не завжди сміємося, коли в нас гарний настрій. І у воді живуть не тільки риби, а й інші тварини.

Мистецтво міркувати полягає в умінні робити правильні висновки, тобто утворювати істинні логічні слідування.

Гра «Утвори логічне слідування»

Утворити логічне слідування за допомогою моделі «Якщо — то — інакше».

• Світить сонце, настав день. (Якщо світить сонце, то настав день, інакше — настала ніч.)

• У фігури є кути, фігура — многокутник. (Якщо у фігури є кути, то ця фігура — многокутник, інакше ця фігура — не многокутник).

• У фігури всі 4 кути прямі, фігура — прямокутник. (Якщо у фігури всі чотири кути прямі, то ця фігура — прямокутник, інакше ця фігура — чотирикутник).

• Кішка впіймала мишку, кішка з’їсть мишку. (Якщо кішка впіймала мишку, то з’їсть її, інакше кішка залишиться голодною.)

• У тебе є гроші, ти можеш купити морозиво. (Якщо у тебе є гроші, то ти можеш купити морозиво, інакше морозива не купиш.)

Фізкультхвилинка

Щось втомились ми сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири скоки.

Ось так, ось так, ось так!

Плесніть у долоньки раз.

За роботу! Все гаразд!

V. Робота за комп’ютером.

1. Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі

2.Працюємо за комп’ютером

Сьогодні ми будемо керувати рухом Рудого кота.

http://subject.com.ua/textbook/informatics/4klas_1/4klas_1.files/image183.jpg

 

http://subject.com.ua/textbook/informatics/4klas_1/4klas_1.files/image184.jpg

 

http://subject.com.ua/textbook/informatics/4klas_1/4klas_1.files/image185.jpg

1. Запусти на виконання програму Scratch.

2. Навчимо Рудого кота рухатися при натисненні клавіші 

 

 

У лівій частині вікна вибери групу Керування. Перетягни команду коли натиснуто клавішу в область Скрипти. Відкрий список клавіш і вибери стрілка вгору.

 

У лівій частині вікна вибери групу Рух.

Перетягни команду повернути в напрямку в область Скрипти та приєднай її до команди. Відкрий список і вибери значення (0) вгору.

 

Перетягни команду переміститись на в область Скрипти та приєднай її до команд.

Запусти проект на виконання. Натисни кілька разів клавішу 

3. Навчи Рудого кота рухатися при натисненні клавіш 

Запусти проект на виконання. Не забувай натискати клавіші керування курсором.

4. Збережи проект з іменем Керування

Релаксація.

Уявити перед собою колесо велосипеда, яке обертається , та, помітивши на ньому певну точку, слідкувати за обертом цієї точки. Спочатку в один бік, потім в інший, Повторити тричі

VІ. Підсумок уроку.

  1. Бесіда.
  • Наведи приклади істинних і хибних висловлювань — логічних слідувань.
  • Поміняй місцями висловлювання, з яких ти склав логічні слідування. Визнач, істинними чи хибними є нові логічні слідування.